Jak wygląda procedura upadłościowa w Anglii? Co dobrze jest wiedzieć?

Instytucja upadłości konsumenckiej istnieje w systemach prawnych właściwie wszystkich państw Unii Europejskiej. Przekonaj się, jak wygląda upadłość konsumencka osoby fizycznej w Anglii i Walii.

Optymalizacja podatkowa

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com

Warto dodać, że na rynku znajduje się coraz więcej firm, w ofertach których znajduje się optymalizacja podatkowa. Dokonywana jest na przykład optymalizacja podatkowa zysków z handlu międzynarodowego, optymalizacja podatkowa z handlu internetowego czy usług świadczonych zdalnie. Jeżeli chodzi o upadłość w Anglii to procedurę wszczyna wniosek bankructwo osobiste. Wniosek składany jest w sądzie, a jego forma jest jednolita od dłuższego czasu.

Osobą, która może taki wniosek złożyć jest bezrobotny, pracujący lub prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Wniosek oczywiście trzeba opłacić. Sąd (komornikolesno.pl/kontakt/) bankructwo stwierdza w parę godzin. Pod około dwóch tygodniach ma miejsce spotkanie i rozmowa z pracownikiem (zobacz kalkulator stażu urlopowego) syndyka. W trakcie spotkania określany jest stan majątku bankruta. Bankrut ma możliwość skorzystania z pomocy dotyczącej procedury. Syndyk informuje wszystkich wierzycieli o upadłości. Wierzyciele mają zgłosić wierzytelności. Trzeba dodać, że brytyjskie przepisy prawne uwzględniają okres tzw. restrykcji, który trwa rok. W tym czasie bankrut ma zakaz pracy na wybranych stanowiskach, nie może pełnić funkcji państwowych, nie może stać się członkiem zarządu spółki z o.o.. Jeśli dana osoba nie chce współpracować z syndykiem lub zataja kluczowe fakty lub majątek, okres restrykcji może być przedłużony nawet do 15 lat.

Po roku, restrykcja jest automatycznie odwoływana. Bankrut nie musi składać żadnych wniosków na tym etapie. Zakaz zajmowania wspomnianych stanowisk czy wykonywania określonych zawodów, a także wszystkie ograniczenia finansowe nie są istotne. Jeżeli chodzi o upadłość w Anglii to rzadko się zdarza, by sąd odmówił przyjęcia wniosku o bankructwo, nie często się zdarza, by sąd odrzucił podanie. Musimy dodać, że w Wielkiej Brytanii wszyscy rezydenci mają prawo do ogłoszenia upadłości. Nie wymaga się posiadanie brytyjskiego obywatelstwa, istotne znaczenie ma tzw. centrum interesów życiowych.