Jesteś zatrudniony w Niemczech? Niewiedza dotycząca twoich uprawnień oraz obowiązków może cię sporo kosztować

W ostatnich czasach wzrosła liczba Polaków pracujących w Niemczech czy też prowadzących tam działalność gospodarczą. Dobrze jest mieć orientację w tamtym systemie prawnym.

Jeśli jesteś lub byłeś zatrudniony w RFN, jako pracownik oddelegowany albo zatrudniony bezpośrednio, sezonowo lub na stałe, a również, gdy prowadzisz samodzielną działalność, może przysługiwać ci Kindergeld, to znaczy świadczenie rodzinne w niemczech.
Jest bez znaczenia fakt, czy twoja rodzina mieszka z tobą czy pozostała w kraju. W Niemczech zasiłek rodzinny otrzymasz bez względu na wysokość dochodów, na dzieci będące na utrzymaniu, uczące się lub studiujące, do skończenia 25 lat. Wielkość zasiłku jest różnorodna zależnie od tego, które to dziecko w rodzinie. O świadczenie można ubiegać się aż 4 lata wstecz. Co zrobić, żeby uzyskać świadczenie rodzinne w Niemczech? Należy zebrać potrzebne dokumenty, niektóre w języku polskim, część w niemieckim. Zasadniczo to dokumenty podatkowe poświadczające twoje zatrudnienie oraz mieszkanie w Niemczech. Spis jest dość pokaźny. Jeśli nie jesteś za bardzo biegły w sprawach urzędowych, możesz korzystać z pomocy paru firm, jakie się tym trudnią. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz i dołączyć ksero dokumentów. Często lepiej zainwestować w taką usługę, niż nie otrzymać przysługujących nam pieniędzy.

malowidło - pieniądze

Autor: Richard Grandmorin
Źródło: http://www.flickr.com

Może zdarzyć się sytuacja, kiedy będzie cię interesował radca prawny w niemczech. Jest co najmniej kilkanaście kancelarii, które specjalizują się w takim zakresie. Kiedy jesteś postawiony w stan oskarżenia, miałeś wypadek drogowy, nie dostajesz na czas pensji, otrzymałeś wypowiedzenie z pracy albo chcesz sprzedać coś o dużej wartości może warto skorzystać z pomocy polskiego adwokata? Często jest to wręcz nieuniknione.
Myślisz o otwarciu firmy poza krajem? Radca prawny w Niemczech może ci doradzić, jeżeli chcesz otrzymać informacje odnośnie sposobu założenia firmy (adwokat sprawy karne Warszawa) w Niemczech. Jakie procedury wiążą się z jej uruchomieniem? Jak zatrudniać pracowników?
Radca wprowadzi cię w regulacje prawne, które dotyczą twojej działalności. Nie życzymy tego, ale kancelarie pośredniczą też w przypadku konieczności windykacji zaległych należności.

Ze względu na popyt na tego rodzaju usługi masz do dyspozycji kilkanaście kancelarii, mających siedzibę w różnych miastach. W razie potrzeby zatrudnieni tam radcy będą cię wspierać.