Kilka przydatnych informacji na temat spółdzielni mieszkaniowych, w jaki sposób zarządzają one swoimi zasobami.

Decydując się na mieszkanie w wielorodzinnym budynku najczęściej jest konieczność wstąpienia do jakiejś wspólnoty mieszkańców czy spółdzielni. Wynika to z faktu, że o ile samo mieszkanie może być własnością nabywcy, to już teren dookoła budynku, parkingi czy klatki schodowe stanowią wspólną część. Ktoś się musi nimi opiekować, remontować w razie pojawienia się usterki czy po prostu przypilnować czystości.

stykówka - pieniądze

Autor: Richard Grandmorin
Źródło: http://www.flickr.com

Tym wszystkim, a także pilnowaniem infrastruktury technicznej i pracami rozwojowymi zajmować się powinna właśnie wspólnota czy spółdzielnia, których głównym zadaniem będzie zarządzanie nieruchomościami, które są w jej gestii.

Sprawdź szybko ten świetny tekst (http://komornikolesno.pl/) – on z pewnością też Cię zaintryguje, gdyż znajdziesz tam inne tego typu informacje w temacie prezentowanej problematyki.

Na nieco starszych osiedlach, mających nawet kilkadziesiąt lat, przeważnie spotyka się spółdzielnie, nowo stawiane będą już częściej zarządzane przez wspólnoty mieszkańców. Obie te formy zarządzania różnią się trochę, obie mieć też będą różne obowiązki, możliwości i uprawnienia wynikające z przepisów. Na przykład prawo spółdzielcze Gdynia dokładnie definiuje obszar działalności, które spółdzielnie powinny realizować, w szczególności jest to zaspokojenie mieszkaniowych potrzeb członków i ich rodzin.

pieniądze - fotografijka

Autor: Richard Grandmorin
Źródło: http://www.flickr.com

W związku z tym że spółdzielnie mają rozmaite źródła przychodów, to konieczne też będzie rozliczanie ich w odpowiedni sposób. Przy działalności wiążącej się z zasobami mieszkaniowymi dochody są zwolnione z CIT, jednak przy wszelkiej działalności komercyjnej podatki Gdynia mogą jednak być konieczne do zapłacenia.

W oparciu o powyższe przepisy spółdzielnie mogą stawiać i kupować nieruchomości mieszkalne, jakie później zostaną przekazane swoim członkom. Lecz przepisy im dają także możliwość zarządzania komercyjnych nieruchomości, jakie się znajdują na jej terenie. Lokale takie wynajmuje się różnym firmom prowadzącym usługi albo handel, co w niejednym przypadku stanowi jedno z ważniejszych źródeł przychodów. Przepisy wyznaczają również zasady wszystkich rozliczeń i ewidencji przychodów i kosztów. Wymagają także, aby prawidłowo prowadzono fundusz remontowy, z jakiego pokrywa się różnego rodzaju prace wiążące się z utrzymaniem obiektów w odpowiednim stanie.