Zobacz jak Twój pracodawca jest w stanie zerwać z Tobą umowę o etat

Utrata pracy jest jednym z najbardziej stresogennych przypadków w życiu człowieka. Mawia się, że oprócz niej gorszym doświadczeniem może być tylko śmierć lub choroba bliskiego człowieka. Nie powinno to jednak nikogo dziwić. Wraz z pracą tracimy bezpieczeństwo finansowe i stabilny grunt pod nogami. Sytuację jeszcze komplikuje fakt posiadania rodziny, kredytu hipotecznego lub innych zobowiązań, które wymagają regularnych przychodów. Wielu ludzi po zwolnieniu popada w depresję i nie potrafi się odnaleźć na współczesnym rynku pracy.

selfie - prawo

Autor: Centrum Cyfrowe
Źródło: http://www.flickr.com
prawo - płótno

Autor: Centrum Cyfrowe
Źródło: http://www.flickr.com

Niestety robota jest w stanie w każdej chwili być anulowana przez pracodawcę albo pracownika. Wszystko zaiste jest zobligowane konkretnymi przepisami prawnymi, więc warto byłoby się zorientować coś więcej odnośnie tego tematu. Najbardziej rygorystyczne jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia (zobacz ten link), należy tymczasem zdać sobie sprawę z tego, iż może ono zostać użyte tylko w paru okolicznościach. Nie ma się czemu dziwować, bowiem nikt z nas nie jest przygotowany na stratę zatrudnienia z dnia na dzień. Rozumie się samo przez się, iż nasz pracodawca może nam wypowiedzieć umowę w dowolnej chwili, jednakże musielibyśmy wyjątkowo nadwerężyć któryś z zapisów kodeksu. Dyscyplinarne zwolnienie następuje, o ile naruszymy fundamentalne zadania w sposób karygodny albo przestaniemy troszczyć się o interesy naszego pracodawcy. Niestety coraz więcej osób chce wzbogacić się czyimś kosztem, co oczywiście jest rzeczą nieprzyjemną. Innym podłożem zwolnienia będzie także popełnienie jakiegoś przestępstwa, bądź utrata uprawień, które są konieczne do tego, by pracować na danym stanowisku. Oczywiście jest to brutalna, okazjonalnie spotykana forma wypowiedzenia, więc skupmy się na czymś co nagminniej może nas dotyczyć.

widok - prawo

Autor: Centrum Cyfrowe
Źródło: http://www.flickr.com

Chodzi tutaj o rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę (z tego źródła), jakie na nieszczęście jest częstokroć wykorzystywane. Powodów będzie całe mnóstwo, a zazwyczaj to nie my przewiniliśmy. Nasz pracodawca nie musi przekazać nam konkretnej przyczyny naszego zwolnienia, jednak przeważnie chodzi tu o likwidację danego stanowiska, bądź przyjęcie (Wigilie firmowe) na nie kogoś po znajomości.

Znajomość przepisów kodeksu pracy jest niezwykle istotna, przede wszystkim dla pracowników na niskich stanowiskach. Dzięki niej wielu ludzi z pewnością podjęłoby walkę o swój byt, zwłaszcza, że dla pracownicy z najniższymi dochodami są zwolnieni z opłat sądowych

Reasumując, kiedy planuje się odejście z pracy, koniecznie należy pamiętać o tym, czy przypadkiem nie obowiązuje nas okres wypowiedzenia. Warto jest mieć to na względzie już na etapie poszukiwania innego zatrudnienia, żeby wszystkie terminy zgrać ze sobą w czasie. Pracodawca docelowo musi mieć czas na odnalezienie nowego pracownika.