W jakich sytuacjach poradzić się prawnika, a kiedy pójść na policję? Praktyczna porady

W życiu codziennym dobrze wiedzieć, kiedy można udać się po pomoc i w jakich momentach dobrze jest zasięgnąć porady prawnika, a kiedy od razu pójść na policję w celu złożenia zeznań. Świadomość w temacie naszego bezpieczeństwa, należnych nam praw i tego, jakie władze zajmują się określonymi sprawami, może znacząco ułatwić nam życie.

Sąd - perspektywa

Autor: Daniel Kruczynski
Źródło: http://www.flickr.com

Nękanie to notoryczne i świadome działania wobec drugiej osoby. Nękacz najczęściej wybiera sobie jakąś osobę za cel i robi bardzo wiele, żeby uprzykrzyć jej życie codzienne. Często zdobywa telefon, adres e-mail, kontaktuje się przez media społecznościowe, wybiera na zaczepki miejsce zamieszkania, miejsce pracy albo uczelnię. Stalker zrobi bardzo wiele, żeby dana osoba czuła się obserwowana.

Zainspirował Cię ten tekst? Masz ochotę zostawić pewne komentarze na temat? Będzie to dla nas szalenie miłe przeżycie.

Tego typu sytuacje natychmiast zgłaszamy policji, bo w polskim prawie jest już przepis dotyczący takiego zjawiska jak stalking i sporo większych miast wspiera młode kobiety (ponieważ to one najczęściej są ofiarami), żeby nie miały one barier i by rejestrowały tego typu sytuacje.

Sprawny system monitoringu miast także może pomóc namierzyć stalking Warszawa wdrożyła sporo kamer, lecz inne większe miejscowości w Polsce robią to bardzo powoli. Natomiast jeżeli mamy wrażenie, iż w naszej pracy łamane jest prawo pracy warszawa jest miastem, w którym bez kłopotu znajdziemy kancelarię, która nam pomoże zweryfikować dokumenty i – gdy będzie to potrzebne – przygotować pozew. Dobra kancelaria zapewnia też reprezentację podczas postępowania sądowego, gdyby do niego doszło. Możemy również domagać się odszkodowania, na przykład za nierówne traktowanie, poprawienia świadectwa pracy czy pozostałych dokumentów, które pracodawca wydawał, a nie były one właściwe. Jeżeli wahamy się, czy nasz szef postępuje właściwie, warto się wcześniej skonsultować ze specjalistą z obszaru prawa pracy.

Jest bardzo wiele tematów ustalanych przez prawo pracy ( www.adwokat-wroclaw.com.pl/prawo-pracy ) Warszawa czy inne większe miasta z pewnością mają kancelarie z kompetentnymi prawnikami, doskonale znającymi ten temat. Wystarczy przeprowadzić skan konkurencji i odpowiednio poszukać. Istotne, żeby właściwie scharakteryzować swój kłopot i uzgodnić z prawnikiem sposób postępowania, żeby działać efektywnie.